Ürünlerimiz

Anasayfa » Ürünlerimiz
       

Ürünlerimiz

Şebin Cevizi 

   

          Şebin Cevizi birçok hastalık açısından çok önemli bir şifa kaynağıdır. Damar tıkanıklığını ve kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını düzenler, kan pıhtılarını bozar, damar koruyucudur, antialerjik özellik gösterir, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenler, protein sentezini teşvik eder, serum kolesterolünün azalmasını sağlar, bağışıklık fonksiyonları korur ve anormal antikor oluşumunun engeller. Şeker hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Mide, bağırsak, sindirim sistemi bozukluğunu giderir, sinir sistemi dengeler. Grip ve nezleye iyi gelir. Öksürüğü keser. Vücudu soğuktan korumak için de yenir. Yorgunluğu ve bitkinliği giderir, zindeleşmeyi sağlar. Zehirlenmelere ve zehre karşı etkilidir, ishal kesicidir, cildi temizler, siğil giderir.
          Kandaki zararlı kolesterolün birikmesini önleyen ve yüksek kolesterolü düşüren Şebin Cevizi bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri içerir. Omega 3 ve Omega 6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içerir. Şebin Cevizi’nin kabukları ve yaprakları da birçok hastalık için tedavi edici özelliktedir. Ayrıca beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını da ihtiva ederek, insan sağlığı için önemlilik arz eden ideal bir meyvedir. Bilimsel çalışmalar sonucunda cevizin 'Tokoferol' içerdiği, bu maddenin prostat kanseri riskini azalttığı, hipoglisemik, antifungal, antiviral, tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir.
Son epidemiyolojik çalışmalar, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığını göstermektedir.
 

 

 

Beyaz Dut

          Dut çok önemli bir vitamin ve enerji kaynağıdır. Kan hastalıklarına, İltihaba karşı etkisi kuvvetlidir, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar, balgam ve idrar söktürür, müshil özelliği vardir mide, safra ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar kabızlığa iyi gelir, vücuda dinçlik verir, organizmalarda kan çoğalma sürecini hızlandırır ve metabolizmayı düzene sokar, kan tazeleyicidir. Aç iken yenilen dut bagırsak kurtlarının düşmesini sağlar. Ayrıca terletici bir etkiye de sahiptir. Yöremizde pekmez, pestil, sirke yapımında kullanılır. Dut meyvesi kurutularak kışın da tüketilmektedir, kurutulmus dut meyvesine yörede çemiç adı verilmektedir.

 

 

Kara Dut

          Ağızlarda veya boğazlarda oluşan apse ya da pamukçuk denilen yaraları iyileştirir,  mide ve bağırsak ülserini tedavi edici bir etkisi vardır, iç ve dış yaraların iyileşmesini sağlar, güç verir. Relçel ve şurubu yapılarak da tüketilmektedir.